För första gången någonsin, nådde i maj raketer och granater från Gaza inte bara landets södra del, utan även mellersta Israel med tättbefolkade städer som Tel Aviv och Jerusalem.
Fler nya skyddsrum behöver nu byggas för WIZO:s verksamheter för att förbättra våra barns och personalens säkerhet och trygghet. Aldrig tidigare har behovet varit så akut.
Den ökade pressen på Israels befolkning har utlöst psykologiska trauman hos våra barn och ungdomar. De riskerar att få livslånga skador.
WIZO behöver reparera fastigheter som skadats allvarligt av det intensiva och ständiga bombardemanget av projektiler och raketer.
Nu behöver vi…
Israel sätts på prov och vi visar solidaritet, så att WIZO kan göra det som är viktigt – Doing What Matters.
Du kan även klicka på den röda knappen ”Ge en gåva” högst uppe till höger här på sidan.
Ditt stöd behövs fortfarande! Varje krona går oavkortad till WIZO i Israel.
Besök gärna WIZO:s olika facebook-grupper för aktuell och uppdaterad information. Läs och dela!